0 324 626 48 49
trendefr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Manisa’nın organik üzümleri organik pazarların gözdesi oldu

18 Nisan 2017
420 kez görüntülendi
Manisa’nın organik üzümleri organik pazarların gözdesi oldu

MANİSA’nın Yunusemre İlçesi Recepli Mahallesi’nde 2010 yılında sulama yapılmadan üretilmeye başlanan organik üzümler, İstanbul ve Ankara’daki organik pazarların gözdesi oldu. Organik sofralık yaş üzümler çiftçiler tarafından kilosu 2,5 liradan satılırken, büyük illerdeki pazarlarda fiyatı 6-7 liraya çıkıyor.

Manisa’da  “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce uygulanan projede üretilen organik üzümler, geliri olmayan ve üzüm üretimi yapamayan çiftçinin geçim kaynağı oldu. 2010 yılında hem organik pazarların organik sofralık üzüm ihtiyacının karşılanabilmesi hem de bölgede kırsal kalkınmanın sağlanması amacı ile Yunusemre İlçesi, kırsal Recepli Mahallesi uygulanmaya başlanan proje kapsamında 170 dekar Alphonse Lavalle çeşidi bağ kuruldu. 16 çiftçi ailesinin organik sofralık üzüm üretimi yaptığı Recepli Mahallesi’ndeki, sulanmayan koşullarda üretilen organik üzümler gün geçtikçe tüketicilerin daha çok beğenisini kazandı. İstanbul’da satışa sunulan organik üzümlerde bu yıl Ankara’daki organik pazarlara da açıldı. Çiftçinin kilosunu 2,5 liradan sattığı yaş organik üzümlerin fiyatı büyük illerdeki organik pazarlarda 6-7 liraya çıkıyor.

Hasat yapan üreticilerle bir araya gelen Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, bölgenin organik tarım açısından çok uygun olduğunu söyledi. İsmail Kaya, “Üreticilerimiz, il merkezinde, ürettikleri organik üzümleri satarlarken tüketicilere organik ürün sertifikalarını gösterip organik ürünlerin sertifikalı ürünler olduğunu anlatıyorlar. Diğer yandan da ürettikleri organik üzümler, farklı illerdeki organik pazarların sofralık üzüm ihtiyacını karşılıyor. Manisa’nın organik çekirdeksiz kuru üzümden sonra organik sofralık üzümleri ile de tanınması memnuniyet verici. Recepli’de, sofralık özellikte olmayan organik üzümlerle organik pekmez, cevizli sucuk, pestil üretimi yapılabilmesi, hem de ekoturizm faaliyetleri kapsamında değerlendirilmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ürettiğimiz bu ürünler ile sadece ülkemizdeki büyük pazarlarda değil Avrupa ve dünya organik pazarlarında da yerimizi almamız gerekmektedir” diye konuştu.

Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?